Domácí horká čokoláda

Tento recept na horkou čokoládu evropského typu je jednoduše skvělá záležitost. Doma si ho zvládne udělat každý. Základem je kvalitní čokoláda, ze které spolu s mlékem a trochou tmavého cukru snadno vykouzlíte tak lahodný nápoj, že už nejspíš jinou horkou čokoládu nebudete chtít. V jednom šálku mohou vaše chuťové buňky procestovat celý svět a objevit i ty nejjemnější chuťové tóny, které v samotné čokoládě nejsou tak výrazné.

Horka-cokolada-hrnicek-zatisi-cokobanka-cz-1024

Na ingrediencích záleží

Díky spojení s mlékem a tmavým cukrem se chuťové vlastnosti čokolády lehce znásobí. Možná ucítíte na jazyku intenzivnější travnaté tóny zemitějších čokolád, nebo jemnější citrusové či bobulové aroma čokolád s ovocnými tóny. Nebojte se experimentovat a objevovat. Naučíte se vnímat jemné tóny a rozdíly chutí a váš požitek z čokolády bude mnohem intenzivnější. Inspirujte se – návod na umění degustace všemi smysly najdete zde

Ještě než se pustíme do samotné výroby horké čokolády, vyberte si nejprve tu pravou, která poslouží jako základ pro tento lahodný nápoj. 

Chcete raději jemnější čokoládu? Vsaďte na klasiku s neutrální vyváženou chutí, kterou vám zajistí směs odrůd kakaových bobů. Najdete ji u tmavé horké čokolády Michel Cluizel Kayambe 72% vytvořené z pečlivě vybrané kombinace různých druhů kakaa z centrální Ameriky, Afriky a Jávy. Nebo rozpusťte tabulku Bonnat Porcelana Venezuela 75% jemné a vyvážené chuti, pojmenované po nejčistší formě odrůdy Criollo původem z Venezuely, kterou znalci považují za nejlepší na světě.

Rádi experimentujete s výraznějšími tóny? Pak doporučujeme sáhnout po kyselkavějších čokoládách, které vám otevřou nové obzory chutí z exotických dálek. Vyzkoušejte oblastní nebo dokonce plantážní čokolády, jako je 67% Los Ancones Bio, nebo tabulková 75% čokoláda Francois Pralus připravená z kakaových bobů odrůdy Criollo pěstovaných na Madagaskaru.

Zkuste také zemitější tóny odrůdy Forastero pěstované v Ghaně v 75% čokoládě od Francois Praluse. Tato čokoláda vás překvapí svými sytými tóny tropického ovoce.

Krásnou přehlídku chuťových možností pak zažijete s čokoládou Akesson Madagaskar Criollo Bio 75%, kde najdete jak zemité, tak kořeněné a ovocné chuťové tóny.

horka-cokolada-tekuta-cokobanka-cz

A jde se na to:

Ingredience (na 2 malé šálky horké čokolády)

  • 100 ml 12% smetany pro dosažení krásně husté, krémové konzistence (popř. smetanu nahraďte mlékem)
  • 50–⁠100 g čokoládových peciček, nalámané kvalitní čokolády nebo horké čokolády (vyberete zde)
  • Podle chuti cukr
  • Na ozdobu skořici, kardamon, špetičku chilli, soli či kurkumy, drcených mandlí nebo jemné čokoládové hoblinky

cluizel.cokolada-pecicky na vareniAutor: Michel Cluizel

Postup

Do skleněné misky, hrnečku s uchem nebo rendlíku nalijte smetanu/mléko. Misku/hrneček/rendlík ponořte do horké vodní lázně v širším hrnci a za občasného míchání zahřívejte. Poté vmíchejte čokoládu a směs stále zahřívejte, až přivedete vodní lázeň k varu. Míchejte další 3 minuty, až směs zhoustne a bude krásně lesklá a hladká. Čokoláda by na okamžik měla také projít varem, díky vodní lázni se však nepřipálí. :)

Máte čokoládu raději pěkně hustou tak, že v ní stojí lžička, jak to milují Francouzi? Nebo raději jemnější konzistenci ála kakao? Vylaďte si ji podle sebe. Je to jen na vás a na množství přidaného mléka či smetany. Za pomalého míchání pak ohřívejte dalších 4 až 5 minut.

Poté misku s čokoládou vyjměte z horké lázně a nalijte si horkou lahůdku do oblíbeného hrnečku. A servírujte! Okamžitě! Vaše chuťové buňky zažijí čokoládovou slast a vy si tohle malé potěšení můžete zpříjemnit třeba špetkou oblíbeného koření: skořice, kardamonu, chilli, kurkumy nebo je libo drcené mandle?

Pro nás je tato horká čokoláda absolutně nejoblíbenější nápoj. Chuť čistě rozpuštěné čokolády je ryzí, bez zbytečných přísad a je skvělým společníkem při chvílích domácí pohody.

Horké čokolády v Čokobance

Vyzkoušejte horké čokolády od našich oblíbených čokolatiérů Francois Praluse, Michela Cluizela nebo Stéphane Bonnata. Skvěle poslouží nejen pro horké nápoje, ale také na přípravu dezertů. Vše najdete v našem e-shopu zde