Menakao – lemur v čokoládě?

Menakao1

Kakao z jediného ostrova: Madagaskar. Řekněte jej nahlas a sledujte obrazy vlastní mysli. Všechno špatně. Na Madagaskaru není nic z toho, proč se na dovolenou jezdí. Rozšířen je jazyk, kterému nikdo nerozumí. Z fauny není nic povědomé. Madagaskar je vedle Afriky, ale skoro nic afrického na něm není. Ne nadarmo se Madagaskaru říká "osmý světadíl“. Nikam nezapadá. Nikam nepatří. Ovšem jaký tedy je? A jde navnímat kontinent pomocí chuti čokolády? Nechat rozplynout před zraky ty "pravé obrazy“? Jde.

Cestovatel Vladimír Lemberk o Madagaskaru píše: "Na tomhle ostrově jsem několikrát málem umřel. Přesto ho mám k zbláznění rád.“ A přesně to "k zbláznění rád“ se nějak dostává do čokolád z té země. Lidé na degustacích zbožňují obaly, pestrost příchutí a já zase fantazie hostů. Když chutnají čokoládu s combavou pletou si ji s konkubínou, když chroupají čokoládu s hrudkami soli a bobů, navrhují, že jde snad o nasekané drápky lemurů? Mám radost, že rozeznávají ty "živočišné tóny“ a vůbec, že Menakao skvěle zvedá atmosféru večírků.

Menakao184_cinagra

Jak se roubuje pachuť země do čokolády? Boby čokoládovny Menakao se sklízí v údolí říčky Sambirano. V mikroklimatu bohatém na slunce, déšť i lidskou péči. Z dané trojkombinace plyne chuť nesmírně svěží, mladá a neotesaná. "Mena“ znamená v místní malgašštině "červená“. Barva lásky a na Madagaskaru také barva půdy prosycené naplavenými minerály. Hlavní čokolatiér Shaheen Cassam Chenai ctí výraznou barvu výraznými počiny: poskytuje zaměstnancům evropské podmínky práce – na chudičkém Madagaskaru učiněné sci-fi. Menakao je "dobrá“ čokoláda ve zmnožených významech.

Vůbec první business čokolatiérské rodiny značky Menakao započal o pět generací dřív a byl v oboru pohlednic. Zbujelý pohlednicový gen zůstal. Obaly čokolád Menakao jsou graficky nádherné. To proto, že lahodí nejen "mělkému rychlému pohledu“, mají i hlubokou složku. Všechny obaly dokumentují tváře domorodců, z jejichž tvrdé práce jemná čokoláda vzešla. Vnímám hlubokost v tom, že jde o tváře neretušované, plné "krásných vrásek“. Na každý obal se zadívám – a polknu – předtím než ochutnám čokoládu. Polknu jakousi vděčnost – pravdivým lidem. Menakao přináší chuť s emocí! Menakao je první "procítěná pohlednice“ z Madagaskaru na světě.

Všechny dobroty od Menakao

Copyright © Eva Palátová, degustátorka Čokobanky.cz